•   Fotoğraf - Photo

  29.11.2010 - 23.12.2010
  Taksim Maksemi Cumhuriyet Sanat Galerisi

  Taksim'de bulunan tarihi su deposunda, yaklaşık 1000 m2'lik alana yayılan ana sergi ziyaretçilerin sadece izlediği değil aynı zamanda deneyimlediği bir sergi olarak tasarlandı. Geri dönüşümlü bir malzeme olan mukavvadan oluşturulan sergi yaklaşık 2000 adet mukavva panelin birbirine geçmesi ile elde edilen dev kemerler, siluetler, yapı parçaları ve panolar hem bir yıllık çalışmaların sergilenmesi için bir yüzey oluşturdu, hem de bu yapıların görkemini, sergi mekanının içinde de olsa vermeyi hedefledi. Sergiye eşlik eden ve nerdworking tarafından oluşturulan etkileşimli projeksiyonlar ise bu deneyime katkıda bulundu. Çandarlı Hamam'ında Mine Erkaya tarafından oluşturulan ses yerleştirmesi hamamın yıkılış hikayesini anlatırken, Direklerarası'nda, Gökhan Akçura ve Cemal Ünlü'nün katkılarıyla ulaştığımız orijinal kanto ve operet kayıtları ise kısa süreliğine de olsa o dönemin havasını sergiye taşıdı. Hem İstanbul'un yıkımlarının hem de 12 Hayal-et yapının anlatıldığı sergi konusu gereği içinde biraz hüznü taşısa da en azından bazı senaryolar ile geleceğe dair yine de umutlu hisler bırakmaya çalıştık.

  29.11.2010 - 23.12.2010

  Taksim Maksemi Cumhuriyet Art Gallery

  The main exhibition, that stretches over 1000m2 in the old water storage of Taksim, is designed as an exhibition where the spectators not only look to the boards but also experience parts of the buildings. The main materials are recyclable cardboard panels. The huge arches, silhouettes, building parts and boards are created by joining around 2000 separate cardboard pieces. These objects help the spectators understanding the grandeur of the buildings and form backdrop for displaying one years work. Interactive projections created by nerdworking supported the experience we wanted to create. While the sound installation in the Çandarlı Hamam created by Mine Erkaya told the story of the destruction of the hamam, the historic recordings of cantos and operettas provided by Gökhan Akçura and Cemal Ünlü helped bringing the atmosphere of the era back into the exhibition. Due to the topic of the exhibition ''destruction'', impressions of sadness to some extent were inevitable, yet we wanted to stimulate hopeful feelings through some of the scenarios.

 • Süreç - Process

  Taksim Kışlası modellenirken

  'hala olsaydı?' senaryoları toplantısı

  Galerinin çalışma maketi ve sergi alanı tasarlanıyor!

  Galerinin çalışma maketi ve sergi alanı tasarlanıyor!

  Galerinin çalışma maketi ve sergi alanı tasarlanıyor!

  Işıl'ın masası

  The Urban Curator

  Galeriye ilk ziyaretler

  Yerleştirmeler için vernik denemeleri

  İstanbul 2010 Çarşamba konuşmalarından

  İstanbul 2010 Çarşamba konuşmalarından
 • Sergi Montajı - Installation of the exhibition

  SUPER KAHRAMANLAR/ super heros: VOLKAN KAPLAN, EMRECAN EROL, A.ERDEM ŞENTÜRK, CEM KOZAR, ERDAL AKKAŞ, IŞIL ÜNAL!

  KAHRAMANLAR/ heros: PINAR &, HAKAN RUÇOĞLU, BERİL YARDIMCI, ESİN GÜNDÜZ, EDA EVİN, GÖKNİL & MEHMET YILMAZ, ALTUĞ ÇIRAKOĞLU, ORAL GÖKTAŞ, ELİF GÖZDE ÖZTOPRAK, ILGIN KÜLEKÇİ, UTKU KIRKSEKİZOĞLU, , İSMET &BEDİA GÜNGÖR, EZGİ YURDAKUL,MATHIEU BELLEC, JONAS KIRSCH, MATTHIAS POEN JONAS ,EMİR ÇELİKMEN, ZEKERİYA ÖZTÜRK, GÜLÇİN FATMA KABASAKALLI, OMİROS PAPAZYAN !